Przeciwwskazania do szczepień

Głównym celem, obowiązującego w Polsce kalendarza szczepień, jest przeciwdziałanie rozwojowi licznych chorób zakaźnych. Obowiązkowe szczepienia dotyczą już noworodków. W przypadku niektórych szczepionek istnieje konieczność aplikacji kilku dawek. Szczepienia mogą być wykonywane u wszystkich dzieci i dorosłych, jednak istnieją pewne wykluczenia.

Nie oznacza to jednak, że szczepienia w ogóle nie można przeprowadzić. Najczęściej należy przełożyć je na późniejszy termin. Zgodnie z zaleceniami lekarskimi, w przypadku ostrych stanów chorobowych pacjentowi nie należy aplikować szczepionki. Podobna zasada panuje przy zaostrzeniu przewlekłej choroby.

U pacjenta musi nastąpić poprawa stanu zdrowia, aby można mu było zaaplikować szczepionkę. Pewne ograniczenia dotyczą także podawania szczepionek z żywymi drobnoustrojami. Nie mogą ich otrzymać osoby, u których stwierdzono ciężkie nabyte lub wrodzone niedobory odporności. Tego typu szczepionki nie mogą być zaaplikowane u osób z niektórymi jednostkami chorobowymi.

W szczególności dotyczy to białaczki, chłoniaków oraz innych nowotworów. Przeciwwskazaniem jest również aktualnie przeprowadzana chemioterapia bądź radioterapia. Ponadto osoby zażywające wysokie dawki sterydów także mogą zostać niedopuszczone do przyjęcia żywej szczepionki. W przypadku kobiet w ciąży nie ma większych przeciwwskazań do aplikacji szczepionki, jednak nie mogą one otrzymać szczepionki z żywymi drobnoustrojami.

Przed wstrzyknięciem szczepionki należy upewnić się, że pacjent nie jest nadwrażliwy na jakikolwiek jej składnik.

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.